Naturalny Czynnik Nawilżający to substancja chroniąca skórę przed odwodnieniem. Pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu wody w górnych warstwach skóry. Odgrywa on również kluczową rolę w zachowaniu właściwości fizycznych wierzchnich warstw skóry (warstwa rogowa).
Aby skóra była gładka, niezbędne jest dobre nawilżenie tej warstwy. Grupa naturalnych substancji składających się na NMF wytwarzana jest podczas procesu rogowacenia (np. kwas piroglutaminowy), pocenia czy wydzielania sebum przez gruczoły łojowe (np. mocznik, sole i kwasy organiczne). Substancje te wiążą wodę w warstwie rogowej naskórka.
NMF zalecany jest do kosmetycznego wykorzystania w produktach kosmetycznych o właściwościach nawilżających, dla każdego rodzaju skóry oraz w produktach przeznaczonych do stosowania w obszarach o niskiej wilgotności powietrza.
W skład Naturalnego Czynnika Nawilżającego wchodzą:
- Aminokwasy - ze względu na swoje niewielkie rozmiary cząsteczkowe mają zdolność penetrowania w głąb warstwy rogowej, gdzie działają nawilżająco.
- Mocznik - ze względu na swoją zdolność do zatrzymywania wody (działanie higroskopijne) uważany jest za najlepszą, naturalną substancję nawilżającą. Ponadto wykazuje on łagodne działanie keratolityczne, ponieważ rozszczepia łańcuchy keratyny, redukując tym samym grubość warstwy rogowej i odbudowując proces naturalnego nawilżenia i odparowywania wody. Wraz ze spadkiem stężenia mocznika maleje również jego działanie keratolityczne, jednak efekt nawilżający jest nadal utrzymywany. Wzrost stężenia mocznika konsekwentnie powoduje zwiększone działanie keratolityczne.
- Alfa-hydroksykwasy i ich sole (mleczany) - sole kwasu mlekowego, jednego ze składników NMF, mają wyraźne działanie nawilżające i nadają się do leczenia suchości i łuskowatości skóry. To silnie higroskopijne substancje poprawiające nawilżenie oraz funkcje barierowe skóry.
- Pyrolidonowy kwas karboksylowy (PCA) - to nawilżająca cząsteczka, która zwiększa zdolność do wiązania wody. Zwiększa ona także poziom nawilżenia skóry, jej gładkość oraz elastyczność, nie wywołując podrażnienia.
0 komentarze:
Prześlij komentarz