środa, 27 września 2017

kwasy nasycone



1. Kwas laurynowy- (C12), kwas nasycony o łańcuchu zawierającym 12 atomów węgla. W temperaturze pokojowej występuje w postaci białego proszku, ma  długą datę ważności. Kwas używany jest w produkcji mydeł (saponifikacja NaOH) i stosowany w produktach kosmetycznych do mycia. W organizmie w wyniku reakcji w gliceryną powstaje monolaurynian (do jednej grupy OH glicerolu przyłączona jest cząsteczka kwasu), który posiada właściwości przeciwbakteryjne. Według dotychczasowych badań kwas laurynowy wykazuje aktywność przeciwko szkodliwym bakteriom, wirusom i grzybom, dlatego wykorzystywany jest w kosmetyce i dermatologii. Stosowany jako suplement wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, układu krążenia i układu pokarmowego. Jest wykorzystywany do łagodzenia zaczerwienień skóry oraz w walce z trądzikiem. Kwas znajdziemy w następujących surowcach:
Olej kokosowy ok 44% 
Olej palmowy ok 48 %

2.Kwas mirystynowy – (C14) nasycony kwas dobrze absorbowany przez skórę. Może być używany do produkcji mydła oraz estrów, które często są używane w produktach kosmetycznych np izopropylu mirystynian. Kwas wchodzi w skład lipidów warstwy rogowej przez co pomaga naprawić naturalną barierę skóry oraz zatrzymuje część wody skórze. Kwas mirystynowy odpowiada za aktywację syntezy ceramidów. Udział ceramidów w komórkach to min. sygnalizacja, balans pomiędzy proliferacja i apoptozą komórek, różnicowanie komórek.Kwas mirystynowy bierze udział w regulacji aktywacji protein. Możemy go znaleźć w:
Oleju kokosowym ok 11% 
Oleju palmowym  ok 16%

3. Kwas palmitynowy (C15)– jest nasyconym kwasem tłuszczowym posiadającym 16 atomów węgla. Ponieważ nie posiada wiązań podwójnych ma długą datę ważności. Podobnie jak dwa wcześniej wspomniane kwasy może być używany do produkcji mydeł. Kwas palmitynowy ma właściwości okluzyjne tworząc na powierzchni skóry mikroskopijny film zapobiegający utracie wody oraz chroniący organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto jest kwasem tłuszczowym, który jest obecny w warstwie rogowej naskórka i w ludzkim sebum. Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe nie są kwalifikowane jako niezbędne, gdyż ciało potrafi je syntetyzować. Jednak biosynteza tych kwasów nie jest szybkim procesem. Ponieważ kwasy tłuszczowe nasycone są zasadniczymi składnikami membran komórkowych mogą być pod pewnymi warunkami rozważane jako niezbędne 
[“LIPIDS IN NUTRITION AND HEALTH: A REAPPRAISAL” – MICHAEL I. GURR – The Oily Press 2009 r.]

Surowce z dużą ilością kwasu palmitylowego mamy poniżej:
Olej palmowy 43%
Olej z rokitnika 25 %
Masło kakaowe 25 %
Olej kokosowy 9 %

4. Kwas stearynowy (C18)- kwas nasycony zawierający 18 atomów węgla. Może być używany do produkcji mydła, albo do produkcji czopków (czopki glicerolowe). W kosmetykach dodawany jest do zwiększenia gęstości produktu i spotkacie go np w balsamach do ciała. Kwas ten jest dobrze absorbowany przez skórę i zapewnia jej właściwości nawilżające oraz zmiękczające naskórek, występuje również w ludzkim sebum. Możemy go spotkać w następujących surowcach:
Masło illipe 45%
Masło kokum 42%
Masło mango 42%
Masło shea 42 % 
Masło kakaowe 35%

0 komentarze:

Prześlij komentarz