Rogowacenie (keratynizacja) a pielęgnacja skóry
Podstawowym zadaniem ludzkiej skóry jest ochrona. Jej najbardziej zewnętrzna warstwa została przystosowana do tej roli w szczególny sposób. Warstwa ta, z uwagi na ogromną zawartość keratyny naskórkowej, pozwala zachować skórze odporność na czynniki zewnętrzne.
Rogowacenie, inaczej nazywane keratynizacja, związana jest z migracją i przemianą komórek skóry począwszy od jej warstwy podstawnej, leżącej najgłębiej w kierunku zewnętrznym. Efektem wspomnianej migracji jest wypychanie na zewnątrz martwych komórek, co można obserwować pod postacią powstającej warstwy rogowej wymagającej regularnego złuszczania. Regularność jest w tym wypadku warta podkreślenia z uwagi na fakt, że sam proces powstawania warstwy rogowej jest ciągły.
Odpowiednia pielęgnacja skóry, której jednym z ważniejszych elementów jest usunięcie martwych komórek, pozwala zachować skórę w dobrej kondycji, co umożliwia jej właściwe pełnienie wszystkich funkcji.
Aby warstwa rogowa mogła pełnić swoją rolę, niezbędna jest właściwa pielęgnacja skóry. Najistotniejsze znaczenie w omawianym kontekście ma m.in. regularne usuwanie warstwy martwych komórek oraz utrzymywanie odpowiedniego pH skóry. Także ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych) czy zbilansowana dieta i suplementacja pozwoli zachować zdrową skórę.
Rogowacenie skóry – jak dbać o skórę?
Częstą dolegliwością wynikającą z jest nadmierne rogowacenie skóry, objawiające się głównie złuszczaniem naskórka oraz zwiększeniem grubości warstwy rogowej, która twardnieje, staje się szorstka i dość nieprzyjemna w dotyku. Zaburzenia w obrębie warstwy rogowej mogą wiązać się także z problemem nadmiernego łojotoku i powstawaniem zmian zapalnych skóry. Warto w tym wypadku skonsultować problemy skórne ze specjalistą, często jednak problemem okazuje się nieodpowiednia pielęgnacja. W szczególności:
- nieodpowiednie złuszczanie naskórka, tj. warstwy rogowej – zbyt częste i intensywne – lub odwrotne, sporadyczne i nieregularne;
- niewłaściwe nawilżanie, lub przesuszanie skóry – stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, zbyt silnych detergentów i preparatów kosmetycznych zawierających alkohol.
Niewątpliwym błędem w pielęgnacji skóry jest narażanie jej na utratę właściwości poprzez deficyty witaminowe i mineralne oraz nieodpowiedni stopień nawilżenia skóry od wewnątrz.
Ponad to palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu oraz zbyt intensywne korzystanie ze słońca również przyczyniają się do zwiększenia grubości warstwy rogowej skóry, czyniąc ją nie tylko wyjątkowo nieprzyjemną w dotyku, ale przede wszystkim zaburzając jej prawidłowe funkcjonowanie.
0 komentarze:
Prześlij komentarz